MIÉRT KELL MINDEN NAP (AKÁR TÖBBSZÖR) POSZTOLNI?
Sokat dolgozunk youtuberekkel és egy érdekességre (valójában nem csak egyre, de most egyet szeretnék kiemelni) lettünk figyelmesek. Úgy beszélnek az algoritmusról, mint egyfajta felsőbbrendű hatalomról. “Az algoritmus elrontotta az elérésem”, “megsértettem az algoritmust és most nem tudom helyrehozni az oldalam”, “megváltozott az algoritmus”, “nem tudom mit akar az algoritmus” és még a végtelenségig lehetne sorolni.
Kedves közösségi médiával foglalkozó, vagy csak iránta érdeklődő barátunk, bármilyen életidegenül is hangzik, ezeken a felületeken az algoritmus az úr. Ő dönt élet és halál felett és ha nem tudsz a kedvében járni, akkor elvesztél. Márpedig csak úgy járhatsz a kedvében valakinek, ha ismered az ízlését és tudod, hogy mit szeret.
Ma, 2019-ben az jelenti az egyik legnagyobb nehézséget mindenkinek aki a közösségi média felületeire forgalmat szeretne terelni, hogy nem tudjuk mit szeret pontosan az algoritmus, ezért folyamatosan próbálkoznunk kell. Ugyanakkor vannak támpontjaink, vannak olyan fixnek mondható gesztusok, amik jó eséllyel segítenek.
Az egyik legfontosabb ezek közül, a folyamatos tartalomgyártás. Ma a Facebook organikus elérése a követőid 3-5%-a. Ha nem szeretnél hirdetni, akkor egy bejegyzésed ennyi követődhöz fog eljutni magától (tehát olyan emberhez, aki elvileg szándékosan követ, azok közül, akik nem követnek még jóval kevesebbhez).
Ezt a problémát háromféleképp oldhatod fel:
- Hirdetsz
- Nagy interakciót kiváltó tartalmakat gyártasz
- Nagyon sokat posztolsz
A hirdetés ma elengedhetetlen Facebookon, erről egy későbbi cikkünkben majd külön is írunk. Azonban önmagában a hirdetés nem visz el a hátán egy oldalt. Fontos, hogy a hirdetett tartalmak is érdekeljék az embereket és jó minőségűek legyenek. Különben a Facebook egyszerűen nem fog eredményeket hozni még hirdetve sem. Ezenkívül, ha csak hirdetésre akarunk támaszkodni, akkor készüljünk fel, hogy nem lesz olcsó az oldal fenntartása.
A nagy interakciót hozó tartalmakat a Facebook algoritmusa (már megint) előrébb sorolja és több felhasználónak dobja fel, mert jónak értékeli azokat. De könnyű azt mondani, hogy készítsünk csak ilyen posztokat. Még a legjobb copywriternek vagy kreatív szakembernek is vannak rossz napjai, amikor nem képes interakciót kiváltó tartalmakat létrehozni.
Ezért a mondás, hogy gyárts minél több tartalmat. Hidd el, nem fogsz a követőid agyára menni. Már csak azért sem, mert minden tartalmadat más követők látják (ne feledd, mindössze 3-5% lát egyet-egyet, kicsi az esély, hogy itt mindig 100% átfedés legyen). Minél több tartalmat gyártasz annál többet látnak belőled a követőid.
Valamint az algoritmus is értékeli mind Facebookon, mind Instagrammon ha gyakran posztolsz. Miért? Mert gyakorlatilag mindkét felület a rajta keresztül futó információkból és tartalmakból él, így minél több van neki, annál jobb.
Ugyanakkor fontos, hogy sose menjen a mennyiség a minőség rovására. De akkor honnan meríts ötletet a mindennapi tartalom gyártáshoz? Olvass tovább!
HONNAN MERÍTS KONTENT ÖTLETET?
Lényegében 2 nagy típusa van a tartalmaknak, amik további altípusokra bonthatók, a vizuális és kontextuális tartalmak. Ha ezeket ügyesen kombinálod, akkor nagy valószínűséggel színes, sikeres és érdekes lesz az oldalad.
HOGY HOGYAN MERÍTS HOZZÁJUK ÖTLETET?
- Az egyik legjobb kezdés, ha megnézed a hasonló területen tevékenykedő cégek oldalait. Milyen stílusban írnak, miket és hogyan kommunikálnak?
- Ezen kívül kövess be 10-20 médiumot, akik a Te szakterületeddel kapcsolatos témákkal foglalkoznak, olvasd a cikkeiket és egyszerűen oszd tovább, egy-két saját gondolat kíséretében.
- A videók a legjobban terjeszthető tartalmak közé tartoznak. Ha a cégnek van kisfilme vagy találsz egy jó TED beszédet, akkor ne tétovázz egy percet sem, hanem oszd tovább.
Kontextuális tartalmak esetén fontos, hogy úgy gondolkodj mintha a saját oldaladon osztanál meg valamit, legalábbis akkor, ha úgy érzed, hogy tudsz azonosulni a céggel.
-Kérdések
-Nyereményjátékok (sajnos itt a Facebook is szigorított az elmúlt években)
-Rövid, személyes történetek
-Reakció valamilyen aktualitásra
Ezek azok a témakörök amelyekkel nem csak hogy pozitív interakciót válthatsz ki az emberekből (a legtöbb business oldal esetén már az is nagy szó lehet, ha egyáltalán kivált valamilyen reakciót), de a márkaszemélyiséget is erősíted.
Ebben a cikkben azzal foglalkoztunk, hogy a sikernek miért az a kulcsa, ha minél több kontentet gyártasz. De vajon mitől lesz jó egy kontent? Egy hét múlva ez a téma kerül terítékre.